کانابیس(گل) مهلک ترین ماده مخدر شناخته شده

کانابیس(گل) مهلک ترین ماده مخدر شناخته شده

در این مقاله سایت کمپ ترک اعتیاد رهپویان آوای رهایی به موضوع بحث انگیز ماده اعتیاد آور گل می‌پردازیم .

شاید در خبرها پیش آمده باشد که شنیده‌ایم در کشورهای کانادا، هلند یا برخی از ایالت‌های امریکا مصرف ماده مخدر گل آزاد است یا استفاده دارویی دارد، در حالی که به نظر این خبر درست منتقل نشده است.

به استناد مقاله ترجمه شده از سازمان بهداشت جهانی به عنوان مرجع اصلی در این زمینه به این موضوع خواهیم پرداخت که در نهایت مشخص شود که ماری جوانا (گل) ماده مخدر زیان آوراست یا خیر؟

 

واژه شناسی و معنای کانابیس گل و حشیش

گیاه شاهدانه یا ماری جوانا یا گل که آن را کانابیس می‌نامند یک نام و اصطلاح همگانی است که برای نشان دادن چندین ماده مخدر روان گردان بکار گرفته می‌شود. مهم‌ترین بخش توهم زا و روانگردان در کانابیس تی اچ سی است. این ترکیبات شیمیایی که از نظر ساختاری همانند هم هستند به عنوان کانابینویید نامیده می‌شوند. افزون بر این شماری از ترکیبات به تازگی شناسایی شدند که از کانابینوییدهای ساختاری متفاوت و دگرگونه دارند، با این حال در شمار فراوانی از خواص مخدری خود دارای اشتراک فراوانی هستند.

واژه ماری جوانا اشاره دارد به  برگ‌های گیاه شاهدانه یا دیگر بخش‌های این گیاه از جمله گل آن که مورد استفاده  قرار می‌گیرد. گیاه این ماده مخدر را حشیش می‌نامند. روغن حشیش یک کنسانتره کانابینویید است که به وسیله استخراج روغن از گل یا رزین گل گیاه شاهدانه بدست می‌آید.

 

فراوانی مصرف ماری جوانا 

کانابیس یا ماری جوانا تاکنون به صورت گسترده‌ ترین ماده مخدر غیر قانونی کشت و قاچاق شده مورد استفاده قرار گرفته‌ است. نیمی از همه تشنجات و اوردوزهای مواد مخدر در سراسر جهان تشنجات مربوط به گیاه ماری جوانا است. گسترش جغرافیایی این تشنج‌ها نیز جهانی است و تقریبا در تمام کشورهای جهان وجود دارد. این گیاه مخدر نزدیک به صد و چهل وهفت میلیون نفر یعنی 2.5 درصد از جمعیت جهان مصرف کننده (شیوع سالیانه) دارد. در حالی که ماده مخدر دیگر یعنی کوکایین 2% مصرف کننده دارد. در دهه اخیر، سوء رفتارها و مشکلات مربوط به مصرف ماری جوانا، کوکایین و سوء مصرف مخدرهای دیگر افزایش یافته است.

ماری جوانا بیشتر توسط جوانان به عنوان ماده مخدر استفاده می‌شود و معمولا در سنین پایین‌تر مصرف می‌شود. یکی از مواردی که باعث مصرف بیشتر ماری جوانا نسبت به مواد مخدر دیگر می‌شود قیمت کمتر آن است.

 

ماری جوانا بیشتر توسط جوانان به عنوان ماده مخدر استفاده می‌شود

 

 

اثرات مزمن و دراز مدت مصرف گل

 اثرات زیان بار مصرف ماده بسیار خطرناک ماری جوانا (گل) سالهاست که شناخته شده است و پژوهش‌هایی که بتازگی انجام شده است این آسیب‌ها را تایید می‌کند و البته یافته‌های پیشین را گسترش داده‌اند.

شاید بصورت فراگیر بتوان آن را چنین شرح داد:

ماری جوانا (گل) توسعه شناختی (توانایی یادگیری) اشخاص، از جمله فرایندهای انجمنی را مختل می‌کند و روی حافظه و ذهن افراد مصرف کننده اثر سوء دارد.

گیاه مخدر گل عملکرد روانشناختی را در طیف گسترده‌ای از وظایف مانند هماهنگی موتور و فعالیت مغزی و ذهنی، تقسیم کردن توجه تمرکز و وظایف عملی روزمره را با اخلال شدید روبرو می‌کند. تعداد تصادفات، کشته‌ها و زخمی‌ها در زمان مصرف ماری جوانا افزایش می‌یابد. خطر ابتلا به حوادث ناشی از تصادفات وسایل نقلیه موتوری در میان افرادی که در معرض مسمومیت این ماده مخدر قرار می‌گیرند افزایش می‌یابد.

  1. ایجاد اختلال انتخابی عملکرد شناختی که شامل سازماندهی و ادغام اطلاعات پیچیده شامل مکانیزم‌های مختلف فرآیندهای توجه و حافظه است. اشتباه‌های فراوان در انتخاب و عدم تمرکز جهت پردازش اطلاعات.
  2. استفاده دراز مدت گیاه مخدر گل می‌تواند اختلال‌های رفتاری را بوجود آورد که حتی با ترک این ماده مخدر نه تنها از بین نمی‌رود بلکه ممکن است با قطع مصرف نتواند بهبود یابد و عملکرد روزانه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
  3. سندرم اعتیاد به ماری جوانا وجود دارد به این معنا که شخص دیگر توانایی کنترل میزان مصرف را نخواهد داشت.
  4. مصرف ماری جوانا می‌تواند بیماری روانی اسکیزوفرنی را در افراد مبتلا به بیماری تشدید کند و نیاز به درمان های روانشناسی ایجاد شود.
  5. آسیب اپیتلیال تراشه و برونش‌های عمده                                 
  6. آسیب به مجاری هوایی، التهاب ریه و اختلال در کارکرد ریه و عدم توانایی مبارزه با عفونت.
  7. ماری جوانا دروازه مصرف مواد مخدر سنگین‌تر است، مصرف مواد مخدر گل با شیوع بیشتر علایم برونشیت فرض و بروز بیشتر حاد در مقایسه با گروه‌های غیر سیگاری همراه است.
  8. مصرف ماری جوانا(گل) در هنگام دوران بارداری با اختلال در رشد جنین همراه است که منجر به کاهش وزن هنگام تولد می‌شود.
  9. مصرف کانابیس از هر نوع و دسته (حشیش،گراس،روغن حشیش و گل ...) در دوران بارداری ممکن است منجر به خطر بروز سرطان‌های نادر شود، اگر چه تحقیقات بیشتری را در این زمینه لازم است.

ما مدعی نیستیم که بهترینیم، مفتخریم انتخاب بهترینهاییم. 

منبع : سازمان بهداشت جهانی

موسسه رهپویان آوای رهایی

تیم پیشگیری و درمان