کم شدن فعالیت اجتماعی، شغلی یا تفریحی از نشانه‌های مصرف مواد اعتیاد آور

 کم شدن فعالیت اجتماعی، شغلی یا تفریحی از نشانه‌های مصرف مواد اعتیاد آور

طبق نظریات روانشناسان و کارشناسان کمپ ترک اعتیاد رهپویان آوای رهایی کلیه ی محرک ها و مخدرها، هنگامی که مصرفشان قطع شود نشانه های ترک را به همراه خواهند داشت. بعضی اوقات شوک شدیدی به بدن وارد می آید: مثلا ترک ناگهانی الکل میتواند موجب تشنج یا حتی مرگ یک مشروب خور قهار گردد.

رمان ها و فیلمها، اغلب خماری های ترک هروئین را بسیار دردناک به تصویر کشیده اند که معمولا همین طور است. با این حال دلایلی موجود است که رنجی که به همراه ترک هروئین وجود دارد ممکن است تحت تاثیر دو عامل باشد: یکی موقعیتی که ترک در آن صورت میگیرد و دیگری توقعات مصرف کننده ی مواد مخدر. در گروه های درمانی و دسته جمعی که مانعی برای بیان رنج در حین دوره ی ترک وجود ندارد، معتادان در حال بهبودی رنج خیلی کمتری را نسبت به موقعیت های دیگر سم زدایی متحمل میگردند. در بسیاری از موارد، ترک هروئین شبیه آنفولانزای تنفسی وخیم می باشد.

 

"ما به بیماران می آموزیم که حتی یکبار هم نباید مصرف مواد را امتحان کنند"

 

این نقل قول که اغلب در کتابهای راجع به سوء استفاده از مواد مخدر آورده میشود، به مصرف کننده ی هر نوع ماده ی مخدر و محرک نسبت داده می شود که سعی دارد اولین تجربه اش با مواد مخدر توصیف کند. این نکته ی ضد و نقیض به نحو شایسته ای قدرت داروهای معینی را بیان می دارد. که اول، هوشیاری مصرف کننده را درگیر و سپس کاملا آن را پریشان می نمایند.

تاوان مواد شیمیایی تحریک کننده و سر مستی آور نیز بدون توجه به سایر چیز ها در حال افزایش است. این مسئله به صورت عملی در مورد موش های آزمایشگاهی که معتاد به کوکائین بوده اند نشان داده شده است. موش های معتاد به خاطر به دست آوردن مواد، هرگونه محرک دیگری را از جمله غذا، آب و جفت گیری با موش های دیگر را نادیده گرفته اند. این کم شدن علاقه، ویژگی های مشخص کننده ی اعتیاد به مواد مخدر بوده و یکی از خطرناک ترین جنبه های ان است.

 

------------------------------ مقاله های دیگر از کمپ ترک اعتیاد رهپویان آوای رهایی --------------------------------

اعتیاد چیست؟

تعریف اعتیاد و وابستگی های ناسالم

در چه زمانی انجام رفتار یا داشتن عادتی تبدیل به اعتیاد می شود؟