کمیکال ماده ای که نمی‌توان به تنهایی آن را ترک کرد

کمیکال ماده ای که نمی‌توان به تنهایی آن را ترک کرد

بسیاری از نوجوانان و جوانانی که مصرف کمیکال دارند این جمله معروف را می‌گویند که کمیکال اعتیاد ندارد و من از همین امروز دیگر مصرف نمی‌کنم اما می‌بینیم که به آسانی مصرف را مجدد آغاز میکنند. اگر نوجوانان و جوانان تاثیر این ماده‌ی مرگ آور شیمیایی را بدانند ممکن است دیگر سراغش نروند. آن ها پس از این که به کمپ ترک اعتیاد رجوع می کنند متوجه اعتیاد آور بودن این ماده مخدر خطرناک می شوند.

 

این مقاله را می توانید به صورت پادکست صوتی نیز گوش کنید:

 

ماده اعتیاد آور کمیکال چگونه بر فکر و ذهن مصرف کننده آن تاثیر می گذارد

تاثیر کمیکال در فکر و ذهن به گونه ای است که فرد پس از مصرف، همه‌ی اتفاقات اطراف را به صورت کند و آهسته می‌بیند و به قول خود (ملو) می‌شود. در این حالت خود را در رویاهایش قرار می‌دهد و در این رویا پردازی نقش اصلی، خود اوست.

این حالات به قدری قوی هستند و لذت بخشند که فرد همیشه دوست دارد در این حالت باقی بماند و زندگی اش را در حالت اسلوموشنی که در مصرف دیده تجربه کند پس به سرعت پس از خارج شدن از آن حالت مجددا به سمت مصرف می‌رود.

در حالت اغما رفتن، اودی زدن (همان اور دوز)، زندگی را آرام دیدن، شل شدن اعضا بدن، خواب‌های کوتاه و بریده بریده، صحبت های نابه‌جا و عدم تعادل در صحبت و رفتار فیزیکی از حالات مصرف این ماده می‌باشد. متاسفانه در حال حاضر افرادی که به کمپ ترک اعتیاد رهپویان آوای رهایی مراجعه می‌کنند و مصرف کمیکال دارند سن مصرف آنها زیر 25 سال است و این خطر همیشه در جامعه‌ی نوجوانان و جوانان تهدیدی جدی به شمار می‌رود.

در سال گذشته بسیاری از همدردانمان بعلت مصرف کمیکال حتی با دوزهای پایین به کام مرگ رفتند این مساله به این علت است که دوز کمیکال نامشخص است و احتمال اوردوز  فرد در مصرف بسیار بالاست. میهمانی های دوستانه، پارتی‌های شبانه، دورهمی‌های نوجوانان و ارتباطات نامشروع با جنس مخالف نیز از خطر مبتلا شدن به مصرف این ماده خبر می‌دهد و جوانان و نوجوانان را تهدید می‌کند.

مرکز ترک اعتیاد خصوصی رهپویان آوای رهایی (واقع در منطقه شمیران، بر این نکته تاکید دارد که درمان کمیکال با دارو امکان پذیر نیست و در زمان ترک کمیکال باید روش‌های خاصی را به کار برد که در علم این کمپ ترک اعتیاد و تجربیات درمانگران ماست.

افراد کمیکالی عموما به آخر خط می‌رسند اما تمایلی برای ترک مواد خود ندارند ، این به دلیل باور اشتباهی است که مابین مصرف کنندگان است و عنوان می‌شود که کمیکال اعتیاد ندارد، خماری ندارد، حیرانی ندارد و فکر درگیر مواد نیست.

اما در زمان ترک این ماده‌ی خطرناک می‌بینیم که تمامی حالات فوق با شدت زیادی رویت می‌شود. غصه خوردن، تشنج، گریه‌های طولانی مدت، افسردگی حاصل از مصرف، گوشه گیری، تکرار صحبت‌های عامیانه، کلمات غیر منطقی و خیال بافی از علائم ترک این ماده است.

افرادی که به این مرکز سم زدایی و قطع مصرف مراجعه می‌کنند و مصرف آنها کمیکال است به اتفاق اعلام نموده اند که در حالت ترک باقی ماندن به صورت فردی امکان پذیر نیست چون تنها بودن و در حالت انزوا قرار گرفتن و عدم اطلاعات کافی در مورد این ماده و مواردی که وسوسه‌ی مصرف این ماده را زیاد می‌کند را نمی‌دانند و مجددا پس از چند روز مصرف خود را شروع می‌کنند.

در کمپ ترک اعتیاد رهپویان آوای رهایی کلاس‌ها و مشاوراتی را برای افراد کمیکالی ترتیب دیده‌ایم که فرد را نسبت به بیماری آگاه می‌سازیم و محیط و شرایطی را فراهم می‌آوریم که پس از ترخیص از این مرکز با درمانگران ارتباط داشته باشند و در مسیر بهبودی خود قدم بردارند.

 

موسسه ترک اعتیاد رهپویان آوای رهایی

تیم پیشگیری و درمان