قارچ های توهم زا

قارچ های توهم زا

هم اکنون در جهان بیش از 2500 گونه قارچ میروید که چندین گونه از آنها خواص توهم زایی دارد که غالبا به آنها قارچهای سحر آمیز اطلاق میگردد. کمپ ترک اعتیاد رهپویان تهران (کمپ خصوصی ترک اعتیاد در تهران) در این قسمت از سری مقالات خود در رابطه با آموزش ترک اعتیاد و بهبودی به تشریح قارچ های توهم زا می پردازد.

بعضی از قارچها در محیطهای سرپوشیده پرورش داده شده یا اینکه خود رو و وحشی هستند قارچهای توهم زا حاوی دو نوع از ترکیبات سیلوسیبین و سیلوسین هستند. سیلوسیبین اصلی ترین ترکیب روانگردان در این قارچها هستند و سیلوسین به مقدار کمتر در آنها یافت میشوند اما قوی تر از سیلوسیبین میباشند.

با خوردن قارچهای توهم زا سیلوسیبین پس از متابولیزه شدن به سیلوسین تبدیل میگردند.

 

قارچهای اعتیاد آور و توهم زا را میتوان به صورتهای زیر استفاده کرد:

در چای دم نمود، خشک کرده و در کپسول ریخت ، یا اینکه همراه با سیگار یا ماری جوانا مصرف کرد. تا اثرات توهم زایی آنها ظاهر شوند.

اثرات مصرف ترکیبات قارچی خشک شده یا دم کرده چندان قابل پیش بینی نیست حتی از ال اس دی هم غیر قابل پیش بینی تر است. چرا که عمدتا به نوع قارچ مصرفی و مدت زمان نگهداری عصاره ی آن بستگی دارد در نتیجه توهم زایی و مسمومیت ایجاد شده توسط گونه های مختلف آن غالبا ناشناخته اند.

 

علائم مصرف:

گشادی مردمک چشم، پرخاشگری بیش از حد و گیجی

 

عوارض عمومی مصرف قارچ های توهم زا

خیال بافی با درجه های مختلف ، توهم ، سردرگمی ، ناهماهنگی و گیجی ، افزایش فشار خون، افزایش درجه حرارت بدن و موجب تپش قلب میشود.

 

عوارض مصرف طولانی مدت:

وابستگی شدید روحی و جسمی و احتمال روانپریشی

 

لازم به توضیح است که طبق تحقیقات موسسه رهپویان آوای رهایی به عنوان یک مرکز ترک اعتیاد در شمال تهران، این گونه از مواد توهم زا در حال حاضر در تهران و شمال کشور بیشتر مصرف دارد و در پارتی های شبانه معمولا بعلت توهم زا بودن با موسیقی هایی که با فکر و ذهن افراد بیشتر بازی میکند مورد استفاده قرار میگیرد. اینگونه از توهم زاها با قیمتهای نجومی در میهمانیها عرضه شده و به عنوان اینکه این مواد اعتیاد ندارد و خواص درمانی دارد فرد مصرف کننده را فریب داده تا به مرز وابستگی برسند و آنگاه تجارت مرگ آور خود را شروع میکنند.

معمولا افرادی که به این مواد توهم زا آلوده هستند هیچ تمایلی برای ترک کردن از خود نشان نمیدهند زیرا بر این باور غلط هستند که اعتیادی در کار نیست.

بسیاری از خانواده ها نمیدانند که با چه مواد خطرناکی عزیزانشان دست و پنجه نرم میکنند. پس لازم است برای رفع این مشکل دست در دست درمانگران مرکز ترک اعتیاد شمرون گذاشته تا رشد این بیماری متوقف گردیده و درمان آنها صورت پذیرد.

 

موسسه رهپویان آوای رهایی – تیم پیشگیری و درمان