مشروبات الکلی کلید ورود به تمامی پلیدی‌ها

مشروبات الکلی کلید ورود به تمامی پلیدی‌ها

الکل در بسیاری از نوجوانان اولین انتخاب برای مصرف مواد می‌باشد. در واقع جوانان و نوجوانان الکل را هم از نظر میزان و هم از نظر تعداد دفعات مصرف بسیار بیشتر از سایر مواد اعتیاد آور، مورد مصرف قرار می‌دهند.

اگر چه مصرف الکل در سنین زیر 14 سال امری شایع نیست اما اوایل نوجوانی دوران پر خطری برای شروع مصرف الکل به حساب می‌آید.

متاسفانه برخی از والدین صرفا تجربه ی مصرف الکل را در فرزندانشان خیلی پرخطر نمی‌بینند اما باید بدانند که الکل یک ماده ی نیرومند و دارای خاصیت تاثیرگذاری بسیار بالا روی خلق است و عوارض مصرف الکل بسیار خطرناک است. الکل نه تنها بر روی ذهن و بدن تاثیر می‌گذارد بلکه باعث می‌گردد که نوجوانان قضاوت صحیح و مهارت‌های مقابله ی خود در برابر آن را از دست بدهند.

مصرف الکل در بازه ی زمانی زیاد علایم اعتیاد را بیشتر می‌کند. اما چنانچه مصرف‌کننده‌ی مزمن الکل هستید یا در ترک الکل ناتوان بوده و با وجودی که برای آن اقدام کرده‌اید بارها با شکست روبرو شده‌اید بهتر است با مرکز ترک اعتیاد رهپویان آوای رهایی تماس گرفته و راهکارهای مناسب همراه با روانشناسی را دریافت نمایید.

الکل ماده ای است که وضعیت جسمی و ذهنی را تغییر داده و می‌تواند موجب از دست رفتن کنترل و رفتار باشد و در دراز مدت مشکلات اجتماعی، جسمی و روانی بوجود آورد.

الکل پس از نوشیدن از طریق معده و روده ی کوچک جذب خون می‌شود و 35 تا 45 دقیقه بعد به حداکثر میزان غلظتش به خون میرسد.

میزان غلظت به عواملی چون وزن شخص و اینکه شخص الکل را با غذا و یا با معده‌ی خالی خورده بستگی دارد. چنانچه با معده ی پر مصرف کرده باشد بدن آن را کندتر جذب خواهد کرد. یکی دیگر از عوارض جسمی الکل تحت تاثیر قرار دادن کبد است که به سرعت باعث آسیب‌های جدی به کبد می‌شود. دهمچنین اعضای مهم دیگر بدن مثل معده و کلیه آسیب‌پذیر هستند.

 

آثار مصرف الکل

 

آثار مصرف الکل

 

آثار روحی روانی مصرف الکل

 رفتارهای نامناسب، پر حرفی یا کم حرفی، بی ربط حرف زدن، پرخاشگری ویا گوشه گیری، ناتوانی در انجام حرکات دقیق و ظریف، اختلال خواب

 

آثار فیزیکی مصرف الکل

 بیماری‌های معده مثل زخم معده، کبد، لوزالمعده، سوء تغذیه، افزایش فشار خون و خطر سکته‌ی قلبی و مغزی، ضعف عضلانی، لرزش دست، ناتوانی جنسی و یا تاخیر در انزال، افزایش خطر سرطان‌های سر و گردن و دستگاه گوارش و ابتلا به فراموشی.

بنابراین یادآور می‌شویم بدن انسان از مصرف مشروبات الکلی در امان نیست پس مصرف مشروبات الکلی را نباید ساده جلوه داد. ضمن اینکه شروع اعتیاد به هر موادی از الکل نشات گرفته است. وقتی سلامتی عقل را با نوشیدن الکل از دست می‌دهید بر سینه‌ی هیچ مواد دیگری دست رد نخواهید زد. توجیه مضحکی که اکثریت می آورند این است که فقط می‌خواهیم یک بار حشیش، گراس، اسید، گل، کمیکال و .. را امتحان کنیم.

وقتی شخصی به دنبال لذت طلبی است تمامی موادهای یاد شده و غیره برای او جذاب و لذت بخش خواهد شد و چندی نمی‌گذرد که خود را در گرداب اعتیاد می‌بیند که نه راه پس دارد و نه راه پیش.

بیش از صدها و هزاران نفر از افرادی که امروزه دچار اعتیاد هستند و وابستگی شدید به مواد مخدر دارند قبل از اینکه به مواد مخدر وابسته شوند الکل را تجربه کرده‌اند.

بهتر آن است که کلید تمامی پلیدی‌ها و وابستگی‌های جسمی و روحی که همان الکل نام دارد را در دست نگیرید تا وارد شهر بی‌رحم اعتیاد گردید.

الکل یک ماده‌ی مخدر است که فقط شکل ظاهری آن متفاوت (مایع) است و تمامی آسیب‌های مخرب یک مخدر را داراست.

ما مدعی نیستیم که بهترینیم مفتخریم که انتخاب بهترینهاییم.  

موسسه رهپویان آوای رهایی – تیم پیشگیری و درمان