اعتیاد را بهتر بشناسید

اعتیاد را بهتر بشناسید

تعریف اعتیاد از نظر سازمان ملل متحد

          
اعتیاد را به عادت کردن و خو گرفتن معنی کرده‌اند. اما در سال 1950سازمان ملل متحد تعریف زیر را برای اعتیاد به مواد مخدر ارایه کرده:

اعتیاد به مواد مخدر عبارت است از مسمومیت تدریجی یا حادی که به علت استعمال مدام یک دارو اعم از طبیعی و یا ترکیبی ایجاد می شود و به حال شخص و اجتماع زیان آور است.

 

عوارض اعتیاد (جسمی، روانی، اجتماعی)

اگر نیم نگاهی به پیامدها و عوارض اعتیاد به مواد مخدر بیندازیم خواهیم دید که پیامدهای اعتیاد جامعه، فرد و خانواده را از نظر اقتصادی، اجتماعی، روانی و جسمی در برمی‌گیرد. از مهمترین عوارض جسمی اعتیاد به مواد مخدر (کانابیسها، محرک ها، کانابیس های ترکیبی مثل بنزای، کمیکال و ...) می توان به ناراحتی‌های عصبی، جنسی، بی‌اشتهایی، اضطراب و فشارهای شدید روحی و روانی، انزوا و تنهایی و ناراحتی‌های عضلانی و لاغر شدن و همانند آن اشاره کرد.

عوارض روانی و شخصیتی ناشی از اعتیاد به مواد مخدر فراوانند از جمله : ضعف اراده، بی توجهی به مسولیت‌های فردی، ضعف شخصیت، ضعف عاطفه، برهم خوردن تعادل روانی، شخصیت نامتعادل متزلزل و عدم اعتماد به نفس و همچنین در زمینه اجتماعی می‌توان به عوارضی مانند بی‌توجهی به مقررات جامعه، ضعف نیروی کار جامعه، بی‌نظمی و قانون گریزی و افزایش انحرافاتی مانند : سرقت، فحشا، تکدی گری اشاره کرد.

اعتیاد نیز همانند دیگر بیماری‌های مزمن ممکن است چرخه‌های لغزش و قطع مصرف را شامل شود؛ اگر اعتیاد درمان و متوقف نشده و با فعالیت‌های بهبودی همراه نشود ممکن است باعث معلولیت مغزی و حتی مرگ شود.

 

درمان بیماری اعتیاد

اعتیاد دو جنبه را در افراد مصرف کننده تحت تاثیر قرار می دهد: جنبه جسمی و جنبه روانی. بنابراین به این مهم دست می یابیم که اعتیاد مانند بیماری سرما خوردگی نیست که بتوان با چند روز استراحت و ایزوله کردن، فرآیند درمان تکمیل شود. حتی مثل بیماریهای دیگر هم نیست که برای برخی از آنها واکسن کشف شده باشد.

متخصصان درمان بیماری اعتیاد همگی اتفاق نظر دارند که اگر اعتیاد را بیماری فرض کنیم برای آن راه حل قطعی وجود ندارد و با خواست فرد معتاد شروع درمان صورت می گیرد و اگر پشتکار داشته باشد قطعا بیماری را مهار میکند. یعنی اینکه بیماری قابل درمان نیست بلکه قابل کنترل است.

در مجموع بیماری‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند، بیماری‌هایی که با درمان بطور کامل برداشته می‌شوند مثل آپاندیس یا عفونت ریه که با برداشتن عضو یا مصرف آنتی بیوتیک بیمار کاملا بهبود پیدا می‌کند و دسته دوم بیماری‌هایی هستند که ماهیتشان مزمن است مثل دیابت، قند خون بالا، فشار خون در اصطلاح به این بیماری‌ها،کرونیک می‌گویند که تابع زمان بوده و قابل کنترل هستند که بیماری اعتیاد جزء این دسته از بیماری‌ها می‌باشد.

موسسه رهپویان آوای رهایی با آگاه ساختن خانواده ها و فرد مصرف کننده بر این مهم اشاره دارد که درمان اختلال‌های رفتاری سهم بسیار بزرگی در متوقف کردن بیماری اعتیاد دارد. لذا با بکارگیری از متخصصان روانشناس اعتیاد و مددیاران کار آزموده و درمانگران با تجربه روش درمانی آموزش و گفتار درمانی را پیشه کرده و در این ضمینه موفق بوده است.

روش‌های متنوع نسبت به نوع مصرف یک فرد مصرف کننده مثل روش درمانی ماتریکس، برنامه 12 قدم، مشاوره و .... باعث شده که درصد بهبود یافتگان این مرکز افزایش یابد.


ما مدعی نیستیم که بهترینیم، مفتخریم انتخاب بهترینهاییم.         

     
موسسه رهپویان آوای رهایی
تیم پیشگیری و درمان