با سلاحی به نام کمیکال آشنا شوید!

با سلاحی به نام کمیکال آشنا شوید!

ماده مخدر کمیکال و ساختار آن

نام ماده مخدر کمیکال برگرفته از سلاح جنگی است که همانند بمب‌های شیمیایی اثرات بسیار مخرب دارد. امروزه جنگ جهانی کشورهای استعمارگر از طریق مواد مخدر صورت می‌گیرد و نحوه تاثیر گذاربودن آن بررسی شده است.

کمیکال سلاح مخدر شیمیایی است که با داشتن خواص سمی باعث مرگ عمدی و صدمات روحی و روانی می‌گردد. به زبان ساده تر مواد شیمیایی کمیکال با نحوه عملکرد خود روی فرآیندهای فیزیکی می‌تواند باعث ناتوانایی فکری و روحی بطور دائم بر روی انسان گردد و با تغییر دی ان ای (ژنتیکی) آسیبی دائمی وارد نماید.

سموم شیمیایی بسیار آسیب رسان هستند و توسط ارگانیسم‌های زنده تولید می‌شوند. این سموم در واقع سلاح‌های شیمیایی و بیولوژیکی محسوب می‌شوند و صدمات اصلی آن بر روی دستگاه تنفسی می‌باشد که از راه بینی، گلو و ریه‌ها باعث خفگی می‌شود.

این عوامل در دراز مدت باعث ترشح آلوئولها و کیسه‌های هوا در ریه می‌شود که عامل اصلی سرطان ریه است.

این ماده (کمیکال) در ابتدا باعث تحریک توهمات ذهنی می‌شود و سپس به عنوان یک سم سلولی عمل می‌کند که همراه با افت فشار خون منجر به اغما می‌گردد.

ساختار کمیکال به نحوی طراحی شده که مستقیما مانند ویروسی در نهان فرد مصرف کننده نفوذ می‌کند و باعث کندی ارسال پیام‌های مغز به اعضای بدن می‌گردد و گاهی ممکن است که در بعضی مواقع مغز دیگر قادر به ارسال پیام ها نباشد که در این حالت اوردوز اتفاق می‌افتد.

جنبه سیاسی ماده مخدر کمیکال

این مخدر شیمیایی جنبه سیاسی دارد و به این صورت که آینده هر دولت وابسته به نوجوانان و جوانان خود است چرا که دانشمندان و تاثیرگذاران هر کشور برای آینده ای بهتر از درون فرزندان آن کشور بدست می آید و متاسفانه  توزیع این ماده مرگ آور مستقیما نوجوانان و جوانان را نشانه گرفته است.

(منبع: نیویورک تایمز،کمیکال وارفار)

طریقه مصرف ماده مخدر کمیکال بسیار آسان و بی دردسر است و شکل ظاهری آن بسیار فریبنده می‌باشد و با قیمتی ناچیز در دسترس مصرف کنندگان ناآگاه قرار می‌گیرد. 

عمدتا فروشندگان این ماده مخدر در نزدیکی مدارس و پارک‌ها و محل‌های تجمع نوجوانان و جوانان قرار دارند و از روش‌های فریبنده و زیرکانه‌ای جهت مصرف استفاده می‌کنند. معمولا ابتدا با جایگزین کردن بجای توتون در سیگار شروع می‌شود و با تعارف‌های زیرکانه فرد را بسوی مصرف سوق می‌دهند.

به احتمال زیاد خانواده‌ها هرگز فکر نمی‌کنند یک یا دو پک کام گرفتن از سیگار بتواند برای عزیزانشان مشکل ساز باشد، غافل از این که همان سیگار آلوده به مواد اعتیاد آور(کمیکال) می‌باشد که قادر است فرد را در خلاء زمان قراردهد (5 تا10 دقیقه در اغماء) بصورتی که فرد در حال استعمال دیگر توانایی ادامه آن را ندارد و این حالت باعث گردیده که فرد بخاطر مشتعل بودن مواد مصرفی (سیگار آلوده) خسارت‌هایی از نظر فیزیکی به خود وارد کند و بدون هیچ احساسی باعث سوختگی اعضای بدنش می‌شود.

خانواده‌ها باید از این نشانه‌ها آگاه باشد و هر چه سریعتر و قبل از این که آسیب جبران ناپذیری به خود و اطرافیانشان وارد آورند فرد مصرف کننده را به مرکز ترک اعتیاد انتقال دهند و مراحل پذیرش در کمپ ترک اعتیاد را طی کنند.

 تیم درمان کمپ ترک اعتیاد رهپویان آوای رهایی با توجه به حساسیت موضوع  و عمق فاجعه آماده ارائه خدمات به دوستانی است که از این بیماری رنج می‌برند و آن‌ها را در اولویت کار خویش قرار می‌دهد.

لازم به ذکر است در این راستا خانواده‌ها به همراه بیمار مورد مشاوره‌های روانشناسی و مددیاری و کارگاه‌های آموزشی ماتریکس این موسسه قرار می‌گیرند تا با کمک آن‌ها بتوانیم در راستای بهبودی عزیزانشان قدم موثری برداشته باشیم، امیدواریم در این امر خطیر لطف خداوند نهفته باشد.

    

 منابع:علوم تحقیقات امریکا  

 نیویورک تایمز، کمیکال وارفار

موسسه رهپویان آوای رهایی

تیم پیشگیری ودرمان   

ما مدعی نیستیم که بهترینیم، مفتخریم انتخاب بهترین‌هاییم.