کابوس اعتیاد در کمین جوانان

کابوس اعتیاد  در کمین جوانان

طبق بررسی‌های کمپ ترک اعتیاد آوای رهایی اعتیاد در هر چیزی می‌تواند آسیب‌های زیادی به همراه داشته باشد که اعتیاد به انواع مواد مخدر یکی از بدترین آنهاست. این اعتیاد با عوارض جدی و وحشتناک روحی و جسمی همراه است. اعتیاد انسان را از فردی مفید و خلاق تبدیل به آدمی بیمار و غیر مفید می‌کند مثلا دانش آموزانی که مواد مخدر استفاده می‌کنند (گراس، حشیش، گل، کمیکال) بعد از مدت کوتاهی دیگر قادر به ادامه تحصیل نخواهند بود یا پدری که اعتیاد دارد نمی‌تواند مسئولیت‌ها و وظایفش را خوب انجام دهد. خطر اعتیاد در سن کم بیشتر ما را تهدید می‌کند چون در این سن ما بیشتر تحت تاثیر محیط اطراف قرار می‌گیریم و کنجکاوتر هستیم. اگر چه خیلی از افراد به دلیل ناآگاهی دچار اعتیاد می‌شوند اما این بیماری پیش رونده (اعتیاد) در میان افراد با سواد و تحصیل کرده نیز دیده می‌شود و فقط به یک قشر خاص محدود نمی‌‍شود. اعتیاد می‌تواند علت‌های زیادی داشته باشد مثلا فقر مالی، فقر فرهنگی، بیکاری، مشکلات خانوادگی، طلاق، فرزند طلاق و....مسائلی شبیه به این‌ها می‌تواند فرد را به سمت اعتیاد سوق دهد.

بسیاری تصور می‌کنند که بخش مهمی از گسترش بحران اعتیاد در جامعه بخاطر سهل الوصول بودن آن است. اگر چه عرضه رو به گسترش مواد مخدر در اشکال مختلف و فریبنده نقش مهمی در گسترش اعتیاد دارد اما مهمترین عامل افزایش آمار اعتیاد شرایط زمینه‌ای فرهنگی، خانوادگی، اجتماعی و روانی است که باعث افزایش تقاضا برای مصرف شده است. نکته بسیار مهم این است که اکثر این عوامل قابل پیشگیری و اصلاح هستند. بخش مهمی از آن‌ها را می‌توان حتی به آموزش‌های ساده و فراگیر به سادگی کنترل کرد.

 

اعتیاد در جوانان

 

نحوه زندگی ما و شکل ارتباط ما با فرزندانمان شکل و میزان حمایت عاطفی‌ که از آن‌ها می‌کنیم و ارزش‌ها و اهدافی که برای آن‌ها تعریف می‌کنیم از جمله این موارد هستند و در واقع شیوه زیستن و روابطی که داریم یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی است که در صورت اصلاح به کاهش این خطر و حفاظت فرزندان و هم نوعانمان کمک می‌کند. باید یاد آور شویم که الگوی اعتیاد در ایران نشان می‌دهد که سن مصرف مواد در حال کاهش است و هم اکنون نوجوانان شدیدا در معرض ابتلا به این اختلال هستند.

موسسه رهپویان آوای رهایی با کادری مجرب تمام انرژی خود را صرف نوجوانان و جوانانی کرده که از روی کنجکاوی و ناآگاهی در دام مرگبار اعتیاد افتاده‌اند و ندانسته بسوی جهنمی سوزان رفته‌اند و خود و اطرافیانشان را گرفتار در دورنج کرده‌اند و به این افراد کمک می‌کند تا مراحل ترک اعتیاد و درمان را به طی کنند.

 

ما مدعی نیستیم که بهترینیم، مفتخریم انتخاب بهترینهاییم             

موسسه رهپویان آوای رهایی

تیم پیشگیری و درمان