چرا گرایش به مواد مخدر در جوانان بیشتر است؟

چرا گرایش به مواد مخدر در جوانان بیشتر است؟

تحقیقات بسیاری در مورد گرایش جوانان و نوجوانان به مواد اعتیاد آور توسط مرکز ترک اعتیاد شمیرانات انجام شده و به این نتیجه رسیده‌ایم: افرادی که سن مصرف آن‌ها زیر 25 سال است کانابیس‌ها، شیمیایی‌ها و روانگردان‌ها و سستی زاها را تجربه می‌کنند و علت مصرف در آن افراد انرژی بالایی است که می‌خواهند آن را مهار کنند.

معمولا به علت انرژی‌های جوانی و شهوت درگیر اینگونه مواد می‌شوند. البته این آمار برای کلیه افرادی که مصرف کننده هستند صدق نمی‌کند.

 

این مقاله را می‌توانید به صورت پادکست صوتی نیز گوش دهید:

 

 

دلایل گرایش جوانان به مواد مخدر

 

مواردی که معمولا باعث گرایش جوانان به سمت مواد مخدر و محرک می‌شود

1- روابط جنسی: برخی از نوجوانان و جوانان که مورد بحث قرار می‌گیرند در مشاورات خود علت مصرف اولیه را روابط جنسی بیان کرده‌اند.


2- روابط احساسی: رابطه‌هایی که در سنین نوجوانی و جوانی با جنس مخالف بر قرار می‌شود و به شکست منجر می‌شود جرقه‌ای به سمت مواد اعتیاد آور می‌باشد.


3- میهمانی‌های پرخطر: اکثریت نوجوانان و جوانان اعلام نموده‌اند که در میهمانی‌ها و پارتی‌ها پیشنهاداتی از مصرف روانگردان‌ها را داشته‌اند و بعلت لذت آنی این مواد را مصرف نموده‌اند.


4- دوستان مصرف کننده: شاید جوانان به این مسئله اجهاف نداشته باشند اما دوستان مصرف کننده‌ای که در روابط دوستانه با آنها هستند بسیار در رفتار آنها تاثیرمنفی می‌گذارند. 


5- خانواده آشفته(فرزندان طلاق): طبق بررسی‌های بعمل آمده توسط کمپ ترک اعتیاد آوای رهایی در اقدسیه مشخص شد در اکثریت خانواده‌هایی که مصرف مواد مخدر و الکل و ضمنا فرزندان طلاق گرایش بیشتری به مواد اعتیاد آور موجود است.

 

6- باورهای غلط در زندگی: باورهایی از قبیل الکل اعتیاد آور نیست ( که کمپ ترک اعتیاد آوای رهایی به این موضوع که آیا میتوان الکل را هم یک ماده ی مخدر دانست یا خیر پرداخته است ) و مصرف گل فقط افسردگی را از بین می‌برد و تریاک ماده‌ای گیاهی است بسیاری از افراد را در دام اعتیاد انداخته است.

 

7- ایجاد هیجان و تخلیه انرژی: متاسفانه بسیاری از جوانان و نوجوانان راه تخلیه انرژی خود را نمی‌دانند و بعلت عدم فرهنگسازی صحیح در جامعه گرایش به مواد اعتیاد آور را راحت ترین راه ممکن برای ایجاد هیجان و تخلیه انرژی میابند.

 


8- بیکاری: همیشه درمانگران بر این مسئله تاکید می‌کنند که بیکاری یک معضل است و مهمترین مسئله در بوجود آمدن اعتیاد فعال در جوانان و نوجوانان را بیکاری و ارتباطات اجتماعی کاذب در زمینه‌ی کار می‌دانند.

 

 

نکته‌ای توسط مرکز ترک اعتیاد شمیرانات برای خانواده‌ها

از سوی تیم درمان موسسه رهپویان آوای رهایی به خانواده‌ها هشدار می‌دهیم که مراقبت از جوانان و نوجوانان در چند آیتم فوق خلاصه نخواهد شد اما عمده‌ی اشتباهات جوانان و گرایش آن‌ها به مواد اعتیاد آور مواردی بود که در این مقاله اعلام شد.

 

موسسه رهپویان آوای رهایی - تیم پیشگیری و درمان