آیا میتوان متادون را جایگزین مواد دیگر نمود؟

آیا میتوان متادون را جایگزین مواد دیگر نمود؟

از نظر کمپ ترک اعتیاد خصوصی رهپویان آوای رهایی (با سابقه‌ترین کمپ ترک اعتیاد در منطقه شمیرانات و اقدسیه) متادون نوعی ماده مخدر صنعتی بسیار قوی است که به 2 صورت قرص و شربت در بازار سیاه عرضه می‌شود و برای سم زدایی و درمان نگهدارنده در ترک اعتیاد هروئین و تریاک و سایر مواد مخدر قوی استفاده می‌شود. پیشینه‌ی این قرص و شربت خطرناک به 80 سال پیش باز می‌گردد که توسط آلمان‌ها ساخته شد و برای زنان تزریقی هروئین که باردار بودند مورد استفاده قرار می‌گرفت که از هپاتیت و ایدز در امان باشند.

اما متاسفانه در اکثر موارد مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد و به علت در دسترس بودن این ماده‌ی صنعتی افرادی که اعتیاد دارند به سمت مصرف متادون سوق پیدا می‌کنند.

 

این مقاله را می توانید به صورت پادکست صوتی نیز گوش کنید:

مصرف دائم متادون یعنی مرگ خاموش

در تحقیقاتی که به صورت تجربی و تخصصی توسط درمانگران مرکز ترک اعتیاد رهپویان آوای رهایی صورت گرفته، اعلام می‌نماییم که اعتیاد به متادون یعنی مرگ خاموش.

 

مصرف متادون چه عوارضی دارد؟

 

مصرف متادون چه عوارضی دارد؟

 

متادون ماده‌ی بسیار قوی و اعتیاد آوری است که در صورت مصرف دوز بالا، تنگی نفس و انسداد روده را در بر دارد و مصرف همزمان آن با الکل و دیگر مواد اعتیاد آور باعث تنگی نفس در خواب و مرگ فرد می‌شود.

پس از مدتی مصرف مداوم متادون اوضاع معده و دستگاه گوارش رو به تحلیل رفته و زخم‌های شدید معده و روده پدیدار می‌شود.

همچنین مصرف متادون باعث کم کاری کبد و کلیه‌ها می‌شود، از این رو اگر دقت کرده باشید فرد مصرف کننده‌ی متادون، صورت و دست و پای متورم دارد.

متادون شدیدا تمرکز را به هم می‌ریزد و بر روی سیستم عصبی فرد مصرف کننده تاثیر مستقیم دارد.

نارسائی‌های کبدی، لکه‌های روی بدن، زخم‌های عمیق پوستی از نشانه‌های مصرف متادون است.

متاسفانه بسیاری از مصرف کنندگان به درمانگران مراجعه می‌کنند و شکایت از مصرف متادون دارند و راهکار رهایی از این قرص و شربت خطرناک را نمی‌دانند.

با این اوصاف فکر نمی‌کنیم کسی تمایل به مصرف متادون داشته باشد.

 

ترک اعتیاد به متادون

تشنج، درد دست و پا درد مفاصل، استخوان درد، سردردهای شدید و تعریق بیش از اندازه را خواهیم داشت. همچنین بی‌قراری، کلافگی، سردرگمی، توهمات حاصل از بی‌خوابی در ترک متادون مشهود است. روش‌های آب درمانی و گفتار درمانی در ترک متادون بسیار موثر است که در تجربه‌ی درمانگری ماست.

در این مرکز ترک اعتیاد تخریبات حاصل از مصرف متادون به صورت علمی و تخصصی به بیماران اعتیاد آموزش داده می‌شود. ما به امید آینده‌ای عاری از ماده‌ی اعتیاد آوری هستیم و در این مسیر کمک به همدردان را سرلوحه‌ی کارمان قرار داده‌ایم.