اعتیاد چیست؟ چه پیامدهایی دارد؟ و روش درمان آن چگونه است؟

اعتیاد چیست؟ چه پیامدهایی دارد؟ و روش درمان آن چگونه است؟

کمپ ترک اعتیاد رهپویان آوای رهایی معتقد است که بیماری اعتیاد جنسش رفتار است. رفتارهایی که سر میزند اعتیاد را برای یک مصرف کننده رقم میزند، حال ممکن است این اعتیاد به موبایل یا سکس یا قمار و یا مواد اعتیاد آور باشد که همگی برگرفته از یک رفتار ناشایست است و فرد مصرف کننده به خود و محیط پیرامون ضربه میزند.

اما بحث ما در مورد مواد اعتیاد آور است. حال از هرنوع که مد نظر شماست ( سنتی یا صنعتی ) وقتی یک فرد مصرف کننده، مواد مصرف می‌کند به حالی فرو می‌رود که اصطلاحا به آن نشئگی گفته می‌شود. در این حال باقی ماندن را لذت می‌داند و همیشه تمایل به باقی ماندن در آن حالت دارد.

شاید برای یک فرد مصرف کننده بسیار آشنا باشد که افراط و تفریط تمامی ندارد.

نیاز بدن یک فرد مصرف کننده محدود است اما خواسته‌ی او در حالت نشئگی به سر بردن است و این یعنی افراط و تفریط. 

 

سه گروهی که از پیامدهای ناخوشایند اعتیاد آسیب می‌بینند:

  1. فرد مصرف کننده
  2. خانواده
  3. جامعه

 

یعنی یک فرد مصرف کننده تمام محیط پیرامون خود را با خرابکاری‌هایی که انجام می‌دهد چه خواسته و چه ناخواسته به ویرانی می‌کشاند و به اجبار از خود، خانواده و اجتماع ترد می‌شود.

در این ترد شدن ارمغانی جز انزوا و تنهایی و فرو رفتن در شرم و گناه و احساس بی کفایتی و بی لیاقتی نخواهد داشت. این مشکلات برای فرد معتاد ادامه داشته و هر روز بیشتر در این باتلاق فرو می‌رود.

 

 

روش‌های درمانی کمپ ترک اعتیاد رهپویان آوای رهایی:

روشهای درمانی که در مرکز سم دایی و قطع مصرف شمیرانات برای مصرف کنندگان مواد در نظر گرفته ایم جزو به روزترین روش‌ها ( ماتریکس و مهارت‌های زندگی ) می‌باشد که بعد از قطع مصرف و بهبود وضعیت فیزیکی صورت می‌گیرد.

اعتیاد اولین کاری که می‌کند حکومت را از انسان میگیرد حکومتی که انسان برای اعضا و تصمیم گیری‌های خود دارد.

در حقیقت مواد اعتیاد آور جایگزین فرماندهی انسان می‌شود. یعنی هرگاه مواد مخدر به سلول‌های بدن برسد، انسان تا حدودی قادر به اداره‌ی امورات بدن است، اما وقتی خمار شود یا به عبارتی مواد به وی نرسد دیگر اعضا از انسان فرمان نمی‌گیرند، اوضاع درونی به هم می‌ریزد، قدرت فکر و ذهن را مختل می‌کند و فقط به فکر تهیه و مصرف مواد است. این فرآیند برای تمامی موادها صدق می‌کند و سنتی و صنعتی ندارد.

 

قابل توجه برخی خانواده‌ها که از روی نا آگاهی می‌گویند: مواد سنتی از مواد اعتیاد آور صنعتی بهتر است

این تفکر در برخی از خانواده وجود دارد که مصرف مواد سنتی بهتر از مصرف مواد صنعتی است. در این جا به ذکر نکته‌ای می‌دازیم. همانطور که بارها اشاره کردیم مشکل افراد معتاد نوع ماده مصرفی آن‌ها نسیت. در واقع ماده که مصرف می‌کنند به تنهایی باعث آشفته شدن زندگی آن‌ها نشده است. مساله‌ای که باعث می‌شود فرد مصرف کننده مواد دچار بحران، زوال و حتی انحطاط شود بیماری اعتیاد است نه مواد مصرفی. بنابراین باید سعی کرد بیماری لاعلاج و کشنده اعتیاد را در نقطه‌ای از فعالیت بازداشت.

در این کمپ ترک اعتیاد خصوصی ما کوشیده‌ایم که پروسه‌ی  درمان را طوری تنظیم نماییم که به آرامی سیستم‌هایی که از چرخه ی حیات جسم خارج شده‌اند فرصت کافی برای ساختن دوباره‌ی خود داشته باشند و اوضاع آن‌ها به شرایط طبیعی نزدیکتر گردد و این مهم حتما به انجام برسد.

در این پروسه‌ی درمان کافی است خانواده و بیمار صبر خود را از دست ندهند و با درمانگران همکاری لازم را بنمایند.

تجربه به ما ثابت کرده اکثریت افرادی که زودتر از دوره‌ی درمان خود، مراکز ترک اعتیاد را به میل و اراده‌ی شخصی ترک نموده‌اند مجددا در مسیر مصرف مواد و نابودی قرار گرفته اند.

                        

موسسه رهپویان آوای رهایی

تیم پیشگیری و درمان